Tempo Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol olan Tempo Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak;  migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe ve ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak uygulanır.  Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

Tempo Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa; kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak;  migren, baş ve diş ağrıları,  diş çekimi sonrası görülen ağrılar, sinir ağrısı, kas-iskelet ağrısı, darbe veya ameliyat sonrası ağrılarda ağrı kesici olarak uygulanır.
 3. Hekiminize sormadan 3-5 günden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı, veya alkol kullanıyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.
 6. İlacı kullanmanıza rağmen  ağrı 5 günü aşarsa veya ateş 3 günden fazla sürerse veya başka belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakıp hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora sormadan kullanılmamalıdır.
 8. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol veya alkollü içeceklerle beraber kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Kullanımı seyrek de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sebeple araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Tempo Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.
 3. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: Günde 4 veya 6 saat ara ile 1 veya 2 tablettir.
 4. 24 saatte 8 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama, kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve yanma hissi, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, yüz ödemi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Parasetamol
Ticari-Jenerik ismi: Tempo Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.