Diprolene Pomad

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Betametazon dipropiyonat olan Diprolene Pomad, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir preparattır. Ciddi cilt hastalıkları, sedef hastalığı, kronik iltihaplı bir cilt hastalığı olan atopik dermatit rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır.

Diprolene Pomad Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici ve kan damarlarını büzücü etkisi olan bir preparattır.
 3. Doktora sormadan çocuklarda bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır.
 4. Bu ilaç mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 5. Pomadı uygulamaya başladıktan birkaç gün içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse veya daha da kötüleşirse acil olarak hekiminize başvurmanız gereklidir.
 6. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal hekiminize bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç iyileştirilmesine başlamalısınız.  Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bbir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Bu ilacı göz kenarları ve vücudun ince ve kıvrımlı bölgelerine uygulamayınız.
 8. Pomadı uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şayet herhangi bir türde cilt enfeksiyonu varsa bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Diprolene Pomad’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Pomadı tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Pomadı uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile belirti gösteren iltihabi deri hastalığı (perioral dermatit) , kontakt dermatit, ciltte ağır tahriş ve hassasiyet veya kıl köklerinin iltihaplanması  vakıalarından herhangi biri görülürse ilacın alımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Betametazon dipropiyonat
Ticari-Jenerik ismi: Diprolene Pomad

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.