RILUTEK Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Riluzol olan RILUTEK Film Tablet, ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir preparattır. Bu ilaç sadece Motor nöron hastalığının bir çeşidi olan ALS hastalığında uygulanır. Motor nöron hastalığının diğer formlarında kullanılmamalıdır. Motor nöron hastalığında sinir hücrelerinin harap olma durumu (kas zayıflığı, kas erimesi ve felç), kimyasal bir madde olan glutamatın beyinde ve omurilikte aşırı miktarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilaç, glutamatın açığa çıkmasını durdurur ve sinir hücrelerinin harap olmasını önler.

 

RILUTEK Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. ALS (amiyotrofik lateral skleroz) hastalarında, yaşamı uzatmak  ve trakeostomi (boyundan nefes borusuna giden bir delik açılması) yapılmadan ve mekanik solunuma bağlanmadan önceki yaşam süresini uzatmak amacıyla kullanılan bir preparattır.
 3. Şayet karaciğer hastalığınız varsa veya kanınızda bazı karaciğer enzimlerinin seviyesinde artış varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 4. Şayet göz aklarında ve yüzde sarılık, vücutta kaşınma ve halsizlik ve benzeri karaciğer  hastalığı ile ilgili belirtiler varsa veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz  varsa veya ateşiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacın kullanımı sersemlik ve baş dönmesine neden olabileceğinden, makine ve araç kullanımı ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden uzak durunuz.
 7. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde, Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

RILUTEK Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile beraber almanız gerekir.  12 saat arayla günde iki kez birer tablet alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Nefes almada zorluk, hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük, boğazda nefes almayı zorlaştıracak şişme, deride kızarıklık ve döküntü, parmaklarda şişlik ve benzeri ciddi  yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup,  tıbbi yardım için derhal hekiminize veya bir sağlık kuruluşunun acil servisine başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Riluzol

Ticari-Jenerik ismi: RILUTEK Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.