Momecon Pomat

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Mometazon furoat  olan Momecon Pomat, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı ve cilt üzerine uygulanan bir preparattır. Atopik dermatit (egzama), alerjik dermatit  ( deterjan kullanımı gibi)  ve psoriasis-sedef hastalığı ( dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı kızarıklıklarla beraber kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler)  gibi iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Bu tür iltihaplı deri hastalıklarına bağlı kaşıntıyı ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırmak için uygulanır.

Momecon Pomat Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Atopik dermatit (egzama), alerjik dermatit  ( deterjan kullanımı gibi)  ve psoriasis-sedef hastalığı ( dizlerde, dirseklerde, saçlı kafa derisinde ve diğer bölgelerde kuru ve kaşıntılı kızarıklıklarla beraber kalın, sedef rengi, iri pullanmalar -kepeklenmeler)  gibi iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 3. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 4. Şayet bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 5. Bu ilaç mantar ve virüs kaynaklı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmez.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu rahatsızlıkları görülürse mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 7. Şayet şeker hastalığınız var ise hekiminize  sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü ilacın emilimi kandaki ve idrardaki şeker seviyesini yükseltebilir.
 8. Şayet, herhangi bir ilacı alerji durumu veya herhangi bir tür cilt enfeksiyonunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 9. İlacın kullanımına başladıktan 2 hafta içinde belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa veya bakteri, mantar veya virüs enfeksiyonu belirtileri varsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 11. Uzun süreli kullanımda, ilacın zararlı etkilerinin olup olmadığından emin olabilmek için, kan tahlilleri yapılması gerekebilir.
 12. Geniş cilt yüzeyine uygulamayınız.
 13. Teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 14. Gözünüze temastan kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 15. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 16. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Momecon Pomat’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Mometazon furoat

Ticari-Jenerik ismi:   Momecon Pomat

Momecon Pomat Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Momecon-Pomat-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.