Nizoral Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Ketokonazol olan Nizoral Tablet, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen  bir preparattır. Kadın dış üreme organları ve vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonları; avuç içi, el  veya ayak tırnakları, sırt, eklemler, kemikler, kasık bölgesi, akciğer, yemek borusu, boğaz ve ağız ve benzeri vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen mantarların neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde uygulanır.

Nizoral Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir preparattır.
 3. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, mide asidinde azalma veya kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı var ise  bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Bu ilaç mantara karşı etkili olduğundan soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 5. İlacın kullanımından en az 2 saat önce veya sonra mide asidini azaltıcı ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 6. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 7. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 8. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.

 

Nizoral Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

Etken Maddesi:  Ketokonazol

Ticari-Jenerik ismi: Nizoral Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.