Metpamid Oral Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metoklopramid hidroklorür olan Metpamid Oral Solüsyon, mide ve bağırsak uyarıcı bir preparattır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını temin eder. Mide bulantısı ve kusmayı önler. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi) hastalığının neden olduğu, mide ekşimesi, göğüste ağrılı yanma hissi vakıalarında ve şeker hastası olan kişilerde görülen diyabetle ilgili mide kası felci rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanır. Bu ilacın en yaygın kullanım amacı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve tedavi edilmesidir. Migren ve kanser hastalarının tedavisinde meydana gelen bulantı ve kusmaları önler. Kullanımı 1-18 yaş arası çocuklar ve erişkinler içindir.

Metpamid Oral Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mide ve bağırsak uyarıcı bir preparattır. Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını temin eder. Mide bulantısı ve kusmayı önler.
 3. Şayet mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa veya börek üstü bezinde tümör veya epilepsi hastası iseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet karaciğer hastalığınız (siroz) veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliğiniz veya geçmişte yaşanmış depresyon durumuz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Tedaviniz sürecinde kaslarda gerginlik, istemsiz kas hareketleri, kalp atışlarınta düzensizlik veya hızlılık, depresif ruh hali, anksiyete, ajitasyon, titreme, nöbet, sarılık ve benzeri vakıalardan herhangi biri veya birkaçı meydana gelmesi halinde ilacın alımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. İlacın kullanımını bıraktıktan sonra, baş dönmesi, baş ağrısı ve asabiyet ve benzeri vakıalarla karşılaşabilirsiniz. İlacı bırakırken bu vakıalarla nasıl baş edebileceğinizi doktor ile görüşünüz.
 7. Ağrı kesici ilaçlar, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, nöbet ilaçları, depresyon ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku veren ilaçlarla beraber kullanmak sakıncalıdır. Şayet uyku veren bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız bu ilacı kullanırken mutlaka hekiminize bildirmelisiniz.
 8. Düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri uyanık ve zinde olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkatli olmalısınız.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Metpamid Oral Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. İlacı, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya doz kabı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. Tercihen yemeklerden önce ve gece yatmadan önce almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyuklama, kaslarda gerginlik, tik, istemsiz kas hareketleri, titreme, depresif ruh hali, anksiyete,  güçsüzlük ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Metoklopramid hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Metpamid Oral Solüsyon

Metpamid Oral Solüsyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Metpamid-Oral-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.