İesef Enjektabl Flakon İ.V.

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Seftriakson sodyum olan İesef Enjektabl Flakon İ.V., vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Menenjit, alt solunum yolu enfeksiyonu,  kemik ve eklem enfeksiyonları, karın içinde meydana gelen enfeksiyonlar, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, septisemi iyileştirilmesi  ve ameliyat sonrası oluşabilecek  enfeksiyonları önleme ile ilgilidir.

İesef Enjektabl Flakon İ.V. Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Penisilin grubu ilaçlara alerji durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüs enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir.
 5. İlaç, hastalık belirtileri kaybolduktan sonra en az iki gün uygulanır.
 6. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, safra kesesi sorunlarınız var ise  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 8. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

İesef Enjektabl Flakon İ.V.’ nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç  kas içine veya toplardamara enjeksiyon  yoluyla uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı sulu ishal, titreme, halsizlik,  yüksek ateş, vücutta isilik, kabartı, enjeksiyonun uygulandığı bölgede ağrı, tahriş ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

laç Etken Maddesi: Seftriakson sodyum
Ticari-Jenerik ismi:  İesef Enjektabl Flakon İ.V.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.