Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Fenitoin sodyum olan Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul,  hastalık nöbetlerine (epilepsi nöbeti gibi) neden olan beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı kasılmaları önleyen ve durduran bir preparattır. Çeşitli epilepsi (sara) nöbetlerinin  kontrol altına alınması, istem dışı kasılmaların önlenmesi ve iyileştirilmesi,  beyin ameliyatı sırasında veya sonrasında veya kafanın şiddetli darbe alması, yaralanması  sonrasındaki nöbetleri kontrol altına almak ve önlemek amacıyla uygulanır. Şiddetli sara nöbetlerinin tedavisinde ve  digoksin adlı ilacın neden olduğu, kalp ritm bozukluklarına açan belirli sorunların tedavisinde etkilidir. Ağızdan antiepileptik ilaç alamayan hastalarda kısa bir süre için nöbetleri kontrol altına almak ve önlemek için uygulanır.

Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Şiddetli sara nöbetlerinin tedavisinde ve  digoksin adlı ilacın neden olduğu, kalp ritm bozukluklarına açan belirli sorunların tedavisinde etkilidir. Ağızdan antiepileptik ilaç alamayan hastalarda kısa bir süre için nöbetleri kontrol altına almak ve önlemek için uygulanır.
 3. Tedavi süresi esnasında alkol almamalısınız. Alkol kan seviyelerinde değişikliklere yol açabilir.
 4. İlacın hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gereklidir.
 5. Tedavi süresi esnasında kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni yada daha da artan rahatsızlıklara sahipseniz  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Şayet hastalık nöbetleriniz için kullanıyorsanız iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacın alımına devam ediniz. İlacın alımını durdurursanız hastalık nöbetlerinizde artış görülebilir.
 7. İlacın kullanımı kan şekerinizi düşürebilir. Şayet şeker hastası iseniz, bu ilacı kullandığınız süre boyunca kan şekerinizi düzenli aralıklarla ölçtürünüz.
 8. Yanınızda acil vakıalar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 9. Karaciğer hastalığı,  porfiri, şeker hastalığı, D vitamini eksikliğinden doğan kemiklerin zayıflamasına ilişkin herhangi bir rahatsızlık   ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 10. Kullanımı diş eti hastalıklarına neden olabilir. Diş eti hastalıklarını önlemek için sık sık dişlerinizi fırçalayınız ve diş ipi kullanınız. .
 11. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir ve bu durum gebelikle sonuçlanabilir. Hormonal olmayan diğer İstenmeyen bir  gebeliği önlemek için hormonal olmayan kondom, diyafram, spermisid gibi  doğum kontrol yöntemlerini uygulamalısınız.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde  hekiminize sormadan kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kas içine veya  toplardamar içine enjeksiyon veya toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yüzde ve dudak şeklinde değişimler, kolay kanama ve çürük oluşumu, mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma),isilik, ciltte morarma, içi sıvı dolu kabarcıklar,  gözlerde sürekli kas hareketleri, bilinç bulanıklığı, denge ve koordinasyon bozukluğu, konuşmada bozukluk, vakıalarından herhangi birine veya birkaçına sahipseniz tıbbi yardım acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz.
 3. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, geçici sinirlilik, zihin karışıklığı, dil dolaşması, diş etlerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

 

Etken Maddesi: Fenitoin sodyum

Ticari-Jenerik ismi:  Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul

Epanutin 250 mg/5 ml Ready Mixed Parenteral Ampul Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

epanutin-250-mg-5-ml-ready-mixed-parenteral-ampul-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.