DYNABAC Enterik Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Diritromisin olan DYNABAC Enterik Kaplı Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek , bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. Bademcik iltihabı, akut  ve kronik bronşit, farenjit,  zatürre ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları ile  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları  tedavisinde uygulanır.

 

DYNABAC Enterik Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bademcik iltihabı, akut  ve kronik bronşit, farenjit,  zatürre ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları ile  deri ve yumuşak doku enfeksiyonları  tedavisinde uygulanır.
 3. Tedaviniz uzun süreli ise kan değerlerinizi dönemsel olarak test ettirmelisiniz. Uzun süreli tedavilerde  hastalık yapıcı mantar veya bakteri kaynaklı, süperenfeksiyon denilen ikinci bir enfeksiyon oluşabilir. Böyle vakıalarda ilacın alımını durdurunuz ve uygun bir tedaviye başlamak için derhal hekiminize danışmakta fayda vardır.
 4. Şayet , karaciğer veya böbrek hastalığınız  var ise  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. Durumunuza göre doktorunuz doz ayarlamaları yapacaktır.
 5. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Çünkü enfeksiyon vücudunuzdan tamamıyla temizlenmeden de hastalık belirtilerinizde iyileşme olabilir.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

DYNABAC Enterik Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber yutunuz. Yemeklerle beraber veya yemeklerden  sonraki 1 saat içerisinde  alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Psödomembranöz kolit  (antibiyotik iyileştirilmesinin bir sonucu olarak gelişen,C.difficile’den ileri gelen, kalın bağırsaktaki hücrelerin yıkımına sebep olan bir hastalık), vajinal mantar enfeksiyonu, ağır ve 3 günden fazla süren ishal ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi biri ile karşılaşırsanız,ilacın alımını kesip, derhal hekiminize durumu bildirmeli ve bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Diritromisin

Ticari-Jenerik ismi: DYNABAC Enterik Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.