Dropia Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi Pioglitazon hidroklorür olan Dropia Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2) durumunda diyet ve egzersiz ile beraber uygulanır. Diyet ve egzersiz ile yeterli kan şekeri kontrolü sağlanamayan ve metformin etkin maddeli bir ilacın kullanımının uygun olmadığı hastalarda uygulanır. Doktorunuz uygun gördüğünde diğer diyabet ilaçları ile beraber de uygulanabilir.

Dropia Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 3. Şayet diyabetik ketoasidoz durumuna sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 5. Aşırı susuzluk, açlık ve sık idrara çıkma vakıaları  kan şekeri seviyesinin çok fazla yüksekliğinin belirtileridir. Derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Reklam
 7. Bu ilacın kullanımı kalp sorunları  riskini arttırmaktadır. Buna karşın şeker hastalığınızı tedavi ettirmemek kalbinize ve diğer organlarınıza zarar vereceğinden ilacın kullanımının fayda ve zararlarını doktor ile mutlaka görüşünüz.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 9. ilacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Karaciğer hastalığınız, konjestif kalp yetmezliğiniz veya kalp hastalığınız, kalp krizi geçmişiniz veya  felç geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bilgi veriniz.
 11. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Dropia Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Reklam
 3. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Genellikle günde bir kez alınır.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Görme bozukluğu , vücutta şişme ve ani kilo alma, mide bulantısı, karın ağrısı, koyu idrar, iştah kaybı , sarılık,  vakıalarından herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Pioglitazon hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Dropia Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
BUTAMCOD FORT 15 mg/5 ml Şurup
BUTAMCOD FORT 15 mg/5 ml Şurup

Kullanımı : Etken maddesi  Butamirat sitrat olan BUTAMCOD FORT 15 mg/5 ml Şurup, öksürük baskılayıcı bir preparattır. Değişik nedenlere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen)...

STRATTERA 40 mg Kapsül
STRATTERA 40 mg Kapsül

Kullanımı : Etken maddesi Atomoksetin olan STRATTERA 40 mg Kapsül, beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları...

Kapat