Depakin Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sodyum valproat  olan  Depakin Şurup, istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.  Grand mal  epilepsi (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla ayırt edilen nöbet.) , petit mal epilepsi ( bilincin nöbet şeklinde kısa süreliğine kaybolmasıyla meydana gelen hafif epilepsi çeşididir. Gözler sabitleşir ve unutkanlık ile beraber kısa süreli bilinç kaybı yaşanır. ), parsiyel (kısmi) nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği ve benzeri ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türüdür.), piknoepilepsi (tipik absans nöbetlerinin çok daha fazla sıklaştığı epilepsi çeşidi), West sendromu ( bebeklerde vücudun kasılması ile ortaya çıkan epilepsi krizleriyle beraber zekaya bağlı hareketlerde bir gerileme ve EEG’de bozukluklar görülmesi ), miyoklonik epilepsi ( epilepsi nöbeti sırasında ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz meydana gelen kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ), Lennox – Gastaut sendromu (çocuklarda beyinle ilgili olarak meydana gelen ve zihin geriliği ile ilişkili olan, epilepsi nöbetlerinde ani , elektrik çarpmasına benzer , istem dışı ve belirli aralıklarla , sık sık ve düzensiz meydana gelen kas kasılmalarının  da gözlendiği epilepsi türü), febril konvülsiyon (özellikle  6 ay – 5 yaş arası çocuklarda görülen ateşle beraber ortaya çıkan nöbetlerdir. Bu nöbetler sırasında çocuk bilincini kaybeder ve titrer. Bu nöbetler genellikle 1-2 dakika sürer)  gibi epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisinde uygulanır.

Depakin Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.
 3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat veya ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize bildiriniz.
 4. Tedavi süresi esnasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözümler için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Şayet ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 8. Tedavi süresi esnasında bol bol sıvı almak zorundasınız.
 9. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Depakin Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı  şurubun kendi doz şırıngası ile almanız gerekir. Tok karnına alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, titreme yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Sodyum valproat

Ticari-Jenerik ismi: Depakin Şurup

Depakin Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Depakin Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.