DIABEST 1000 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Metformin hidroklorür olan DIABEST 1000 mg Film Tablet, tek başına diyet ve egzersizle kan şekeri düzeyinin normal seviyede tutulamadığı ve  özellikle fazla kilolu  tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde kullanılan bir preparattır.  Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor veya hiç üretmiyordur veya vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir. DIABEST,  kandaki glukoz (şeker) düzeyinin  normal seviyeye düşürülmesinde kullanılmaktadır. 10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde tek başına veya insülin ile beraber; yetişkinlerde  tek başına veya diğer ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla veya insülin ile beraber uygulanabilir.

DIABEST 1000 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. DIABEST, kandaki glukoz (şeker) düzeyinin  normal seviyeye düşürülmesinde kullanılan bir preparattır.
 3. DIABEST, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 4. Uzun süreli veya şiddetli ishal veya kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı);  DIABEST‘ i kullanmak sakıncalıdır.
 5. Böbrek veya karaciğer sorunlarınız varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği iyileştirilmesi görüyorsanız, kalp krizi geçmişiniz varsa veya çok miktarda alkol kullanıyorsanız veya kontrol edilemeyen şeker hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. DIABEST kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi biri ile karşılaşırsanız acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 7. Şayet damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz veya büyük bir ameliyat geçirecekseniz; DIABEST‘ i ne kadar süredir kullandığınızı hekiminize bildirmelisiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine bu ilacın kullanımına ara verilmelidir.
 8. DIABEST‘ in, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir biçimde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılmamalıdır.

DIABEST 1000 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yan etkilerine maruz kalmamak için yemek sırasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık, tat almada bozukluk ve benzeri yan etkiler tedavinin başlangıcında görülebilir. Daha sonra bu şikayetler azalır.

 

Etken Maddesi: Metformin hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: DIABEST 1000 mg Film Tablet

DIABEST 1000 mg Film Tablet kullanma talimatı

DIABEST 1000 mg Film Tablet kullanma talimatı

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.