BUTIROL FORT 22,5 mg/5 ml Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Butamirat sitrat olan BUTIROL FORT 22,5 mg/5 ml Şurup, öksürük baskılayıcı bir preparattır. Değişik nedenlere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyat veya bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/tedavisinde uygulanır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

BUTIROL FORT 22,5 mg/5 ml Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Değişik nedenlere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyatlarda veya bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/tedavisinde uygulanır.
 3. Balgam söktürücü özelliği olan başka ilaç kullanıyorsanız, hekiminize bildirmelisiniz. Balgam söktürücü ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 4. Öksürük 7 günden fazla sürerse, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Sorbitol içermektedir. Şayet daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Şayet şiddetli solunum yetmezliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Kullanımı uykulu hissetmenize neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 8. 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

BUTIROL FORT 22,5 mg/5 ml Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı dereceli ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Önerilen doz:  6-12 yaş arası çocuklara günde 2 defa 1 kaşık; 12 yaşından büyük çocuklara günde 3 defa 1’er kaşık; yetişkinlere günde 4 defa 1’er kaşık önerilir.
 4. Bir haftadan fazla kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyku hali, bulantı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Butamirat sitrat
Ticari-Jenerik ismi: BUTIROL FORT 22,5 mg/5 ml Şurup

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.