KREVAL FORTE 15 mg/5 ml Şurup

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Butamirat sitrat olan KREVAL FORTE 15 mg /5 ml Şurup, öksürük baskılayıcı bir preparattır. Değişik nedenlere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyat veya bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/tedavisinde uygulanır. Kullanımı 3 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

KREVAL FORTE 15 mg /5 ml Şurup Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Değişik nedenlere bağlı akut (kısa süre içerisinde gelişen) öksürük ve ameliyatlarda veya bronkoskopi  öncesi ve sonrasında gelişen öksürüğün azaltılmasında/tedavisinde uygulanır.
 3. Balgam söktürücü özelliği olan başka ilaç kullanıyorsanız, hekiminize bildirmelisiniz. Balgam söktürücü ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 4. Öksürük 7 günden fazla sürerse, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Sorbitol içermektedir. Şayet daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Şayet şiddetli solunum yetmezliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Kullanımı uykulu hissetmenize neden olabileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 8. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

KREVAL FORTE 15 mg /5 ml Şurup’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Önerilen doz: 3-6 yaş arası çocuklara günde 3 defa 0,5 (yarım) ölçek,  6-12 yaş arası çocuklara günde 3 defa 1 ölçek, 12 yaşından büyüklere günde 3 defa 1,5 ölçek önerilir.
 4. Bir haftadan fazla kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyku hali, bulantı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Butamirat sitrat

Ticari-Jenerik ismi:  KREVAL Şurup

KREVAL FORTE 15 mg /5 ml Şurup Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

kreval-forte-15-mg-5-ml-surup-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.