ANTEPSIN Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sukralfat olan  ANTEPSIN  Tablet,  yemek borusu (özofagus), mide ve oniki parmak bağırsağındaki ülserli bölgelere bağlanarak koruyucu kalkan görevi üstlenip, mide asidi, pepsin diye adlandırılan mide salgısı, safra asidi ve benzeri tahriş edici salgıların, ülserli bölgelerle temasını engeller. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerinin (yaraların) iyileştirilmesi, tekrarının  önlenmesi ve koruma amaçlı; gastrit (kullanılan ilaçlara veya strese bağlı gastrit ve reflü gastrit) iyileştirilmesi; strese bağlı mide ülseri ve mide kanaması iyileştirilmesi ve ağız içi yaraların tedavisinde uygulanır.

ANTEPSIN  Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yemek borusu (özofagus), mide ve oniki parmak bağırsağındaki ülserlerin tedavisinde uygulanır.
 3. Tedavi süresi esnasında kullandığınız başka ilaçlar varsa, Antiseptin diğer ilaçların emilimi engelleyebilir. Bundan dolayı diğer ilacınızı aldıktan sonra Antiseptin almak için en az 30 dakika beklemek zorundasınız.
 4. İlacı, besinlerle alınan proteinlere bağlanmasını engellemek için yemeklerden 1 saat
  önce veya 2 saat sonra aç karnına almanız gerekir.
 5. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 6. Şayet, bu ilacın kullanımına bağlı aluminyum birikimi gözlendiyse veveyaha önce hekiminizce , midenizin boşalma süresinin normale göre geç olduğu söylenmişse,  ilacınızı daha dikkatli kullanınız.
 7. Bu ilacı, çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa veya diyaliz hastasıysanız bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ANTEPSIN  Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu, bir miktar su ile beraber çiğnemeden yutunuz veya bir miktar suyla beraber çözündürerek yutunuz. Yemeklerden yaklaşık 1 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, baş ağrısı, uyku hali, ishal veya kabızlık ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi:   Sukralfat

Ticari-Jenerik ismi: ANTEPSIN  Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.