PAXERA 20 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Paroksetin olan PAXERA 20 mg Film Tablet, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir. Agorafobili (sıkıntı ve baş dönmesi ile beliren açık alan hastalığı, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma) veya agorafobisiz panik bozukluk; depresyon iyileştirilmesi ve nükslerinin önlenmesiobsesif – kompülsif bozukluk (yinelenen veya alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma ve bunlara eğilim gösterme) durumu; sosyal anksiyete bozuklukları (sosyal fobi), genel anksiyete bozuklukları (genel endişe, kaygı ve gerginlik hali) ve travmaya bağlı stres bozukluğu  vakıalarının tedavisinde uygulanır. Bu rahatsızlıklar beyinde serotonin adı verilen kimyasal maddenin düzeyinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında beyindeki serotonin düzeyi artar.

PAXERA 20 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir.
 3. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
 4. İlacın kullanımına başladıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 haftayı bulabilir. Hastalığınızın çeşidine göre bu süre daha da uzun sürebilir. Tedavi süresi esnasında iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı, hastalık belirtilerinin tekrarlamaması için hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmaya devam ediniz. Kullanımını aniden bırakmanız halinde hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişiler, bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  bir iki hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 6. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Şayet karaciğer ve böbrek hastalığı, şeker hastalığı,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, gözde yüksek tansiyon, manik atak, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız.  İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni veya kötüleşen rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. İlacı kullanırken  alkol almamalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

PAXERA 20 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, hasta hissetme, baş ağrısı, sersemlik, tedirginlik, huzursuzluk, terleme, ağız kuruluğu, esneme, kilo alma veya zayıflama, iştahsızlık, ishal veya kabızlık, anormal rüyalar görme, ve görmede bulanıklık yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Paroksetin

Ticari-Jenerik ismi: PAXERA 20 mg  Film Tablet

PAXERA 20 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

PAXERA-20-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.