XALATAN Göz Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Latanoprost olan XALATAN Göz Damlası,  gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ilacı olup, Görme kabiliyetini etkileyen, Açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu) ve oküler hipertansiyon (Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum) hastalığı tedavisinde uygulanır.

XALATAN Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir preparattır.
 3. Kullanımı,  erişkinler, bebekler ve tüm yaş grubu çocuklar içindir.
 4. Şayet başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 6. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 7. Kullanımı gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimine neden olabilir. Renk değişimi tedavi sonrasında da kalıcı olabilir ve sadece tedavi edilen gözde ve kirpiklerde  renk değişimi olabilir, diğer gözle fark oluşabilir.
 8. Şayet şiddetli ve kontrol altına alınamayan astım hastalığı; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizden ameliyat olduysanız yada ameliyat olacaksanız; göz kuruluğu veya göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa veya katarakt ameliyatı geçirdiyseniz; kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 9. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

XALATAN Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlatıcıyı yavaşça sıkınız ve sadece 1 kez damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı biçimde uygulayınız. Şişenin iç kapağı ile şişeyi kapatınız.
 3. Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 1 kez 1 damla damlatınız. En iyi sonucu almak için akşamları uygulayınız. Günde 1 kezden fazla kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimi, kızarıklık, gözün yüzeyinde tahriş veya bozukluk, göz kapağında iltihap, gözde ağrı ve ışığa hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Latanoprost
Ticari-Jenerik ismi: XALATAN Göz Damlası

XALATAN Göz Damlası Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

XALATAN Göz Damlası Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.