Convulex 150 mg Enterik Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Valproik asit olan   Convulex 150 mg Enterik Kapsül, istem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.  Epilepsinin (sara) çeşitli türlerinin tedavisindebipolar bozuklukla ilişkili maninin (psişik taşkınlık nöbetleri) iyileştirilmesi ve önlenmesinde; ve ayrıca diğer ilaçların yeterli olmadığı vakıalarda gereksinim halinde migren ağrılarının tedavisinde de uygulanır.

Convulex 150 mg Enterik Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İstem dışı kasılmalar ve epilepsi nöbetlerine neden olabilecek kimyasalları etkileyerek çalışan bir preparattır.
 3. Kullanımı, kanama zamanını uzatabilir. Ameliyat veya ufak operasyonlardan belirli bir süre önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize bildiriniz.
 4. Tedavi süresi esnasında kilo artışı gözlenebilir. Kilo artışını aza indirebilecek çözümler için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Şayet ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  veya ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler ve benzeri yeni veya kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Porfiri hastalığı, kronik hepatit , akut hepatit,  hastada  veya ailesinde özellikle ilaca bağlı ağır hepatit  öyküsü ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz kullanmak sakıncalıdır.
 7. Reklam
 8. İlacı kullanmaya başlamadan önce karaciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, sistemik lupus eritematozus, ailede var olan üre döngüsü bozukluğu, AIDS veya CMV enfeksiyonu, sebebi belli olmayan iştah kaybı, kusma, zeka geriliği öyküsü, aile geçmişinde sebebi belli olmayan bebek ölümü öyküsü, geçmişte kafaya alınan darbe, beyin hastalığı veya koma durumu, kan pıhtılaşma bozukluğu, kanamada artış, üre döngüsü bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 9. Tedavi süresi esnasında bol bol sıvı almak zorundasınız.
 10. İlacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da artırır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Convulex 150 mg Enterik Kapsül ‘ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Reklam
 3. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile beraber tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyuşukluk hali, kol ve bacaklarda karıncalanma, iştah artışı veya iştahsızlık, kabızlık, ishal, midede yanma, bulantı, kulak çınlaması, geçici saç dökülmesi, kıllanmada artış, adet görememe, erkeklerde meme büyümesi, deri döküntüsü  yaygın görülen yan etkilerdir

Etken Maddesi:  Valproik asit

Ticari-Jenerik ismi: Convulex 150 mg Enterik Kapsül

Convulex 150 mg Enterik Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Convulex 150 mg Enterik Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.