Tranxilene 5 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klorazepat Dipotasyum olan Tranxilene 5 mg  Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endiş, kaygı) neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır. Endişe verici bir olay yada bir travma sonrası gelişen kaygı ve kaygının eşlik ettiği uyum bozukluklarının iyileştirilmesi; histeri (hislerde yoğunluk, aşırı tepki, abartı), fobi ve hipokondri (hastalıktan aşırı korkma) ile beraber görülen kaygı ve endişenin iyileştirilmesi ; ciddi veya ağrılı bedensel hastalıklara eşlik eden kaygı ve endişenin iyileştirilmesi; genel kaygı ve endişenin yarattığı uykusuzluğun tedavisinde, kaygı ataklarının iyileştirilmesi, alkolü bırakma sendromu belirtilerinin (alkol yoksunluk semptomları) tedavisinde ve Deliryum tremensin (huzursuzluk-taşkınlık, hezeyan ve benzeri belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu) önlenmesi ve iyileştirilmesi uygulanır.

 

Tranxilene 5 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endiş, kaygı) neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır.
 3. Tedavi süresi esnasında alkol içeren içecekler almamalısınız.
 4. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. Tedavi süresi 4-12 haftayı aşmamalıdır. Uzun süreli kullanım sonucu tolerans gelişebilir.
 8. Tedavi gören yaşlı ve çocuk hastalarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkat etmelisiniz.
 9. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap veya alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon veya intihar düşüncesi veveyavranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku sırasında solunum durması hastalığı ve alkol zehirlenmesi ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Çizgili kas zayıflığı hastalığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  veya uyku apnesi veya solunum yetmezliğiniz varsa, kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 11. 6-12 yaş arası çocuklarda, çok gerekli görüldüğü vakıalarda 5 mg lık doz uygulanabilir.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde çok dikkat etmelisiniz.
 13. Hamilelerde iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Tranxilene 5 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyuşukluk, sersemlik, sinirlilik, baş ağrısı, yorgunluk, ataksi, bulanık görme ve ağız kuruluğu ve benzeri yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Klorazepat Dipotasyum
Ticari-Jenerik ismi:  Tranxilene 5 mg Kapsül

Tranxilene 5 mg Kapsül Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

tranxilene-5-mg-kapsul-kisa-urun-bilgisi

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.