SOLIAN Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Amisülprid olan SOLIAN Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların (psikoz) düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır. Psikoz adı verilen ruhsal bozuklukların tedavisinde, akut ve kronik şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, duygusal ve sosyal olarak içe kapanma, duygulanım küntleşmesi, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) tedavisinde, düşünce bozuklukları, sanrısal bozukluk, işitsel ve görsel yanılsamalar, huzursuzluk ve taşkınlık ve benzeri hastalık belirtilerinin tedavisinde uygulanır.

SOLIAN Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların (psikoz) düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir preparattır.
 3. Yüksek tansiyon; kalp ritm bozukluğu; geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü; ailenizde veya sizde kan pıhtılaşması durumu varsa;  aile geçmişinde veya kişisel şeker hastalığı; parkinson hastalığı, demans hastalığı, nöbetler ve epilepsi; karaciğer hastalığı  ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Şayet prolaktin adı verilen bir hormon salgılayan hipofiz tümörü veya meme kanseri varsa veya olmasından şüpheleniliyorsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet böbreküstü bezinizle ilgili olan ve aşırı tansiyon yükselmesi krizleriyle seyreden feokromositoma denen bir hastalık varsa veya bu hastalıktan şüpheleniliyorsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınmalısınız. Hızlı bir biçimde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz. .
 7. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı, uykuya neden olabilir. Araç ve makine kullanımı ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınılmalıdır.
 9. Yaşlı yetişkinlerde ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme riski daha fazladır.
 10. Şayet ilacın kullanımı sırasında baş dönmesi, sersemlik, nöbet veya hızlı ve çarpıntılı kalp atışları varsa veya bayılma durumu görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. Şayet, Kinidin, disopiramid, prokainamid ve benzeri sınıf Ia antiaritmikler (kalp ritmini düzenleyen ilaçlar).
  Amiodaron, sotalol ve benzeri sınıf III antiaritmikler (kalp ritmini düzenleyen ilaçlar), Bepridil, sisaprid, sultoprid, tiyoridazin, enjeksiyon yoluyla eritromisin, parenteral vinkamin, halofantrin, pentamidin, sparfloksasin ve benzeri ilaçlardan herhangi birisi ile tedavi görüyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 12. Bu ilaç laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 14. İlacı 18 yaş altı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 15. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

SOLIAN Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Çarpıntı, hızlı kalp atışı, nöbet gibi yan etkilerde tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi: Amisülprid

Ticari-Jenerik ismi: SOLIAN Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.