SEFAZOL 1 gr IM/IV Enjektabl Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Sefazolin sodyum olan SEFAZOL 1 gr IM/IV Enjektabl Flakon, duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre, farenjit, bademcik iltihabı gibi); kulak-burun-boğaz enfeksiyonları; deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi); safra yolu enfeksiyonları; kemik ve eklem enfeksiyonları; genital bölgedeki enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı); endoskopi sırasında oluşabilecek enfeksiyonlar; eklemlerdeki iltihabi vakıaların oluşturduğu enfeksiyonlar; ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyon oluşmasının önlenmesi; septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) hastalığı ile ilgili bir preparattır.

SEFAZOL 1 gr IM/IV Enjektabl Flakon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerji durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya diyaliz iyileştirilmesi görüyor olmak, mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı, şeker hastalığı, kurdeşen varsa veya kan sulandırıcı ilaç  veya K vitamini kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamiyle tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Bu ilacı 1 aylıktan küçük bebeklerde kullanmak sakıncalıdır.
 8. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanmak sakıncalıdır, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.
 9. Reklam

 

SEFAZOL 1 gr IM/IV Enjektabl Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç kas içine veya  damar içine uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, karaciğer enzimlerinin yükselmesi, kanda üre azotu artışı, vücutta isilik, kabartı, kurdeşen ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Sefazolin sodyum

Ticari-Jenerik ismi: SEFAZOL 1 gr IM/IV Enjektabl Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
FUNGAJEN Krem
FUNGAJEN Krem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi İzokonazol nitrat olan FUNGAJEN Krem, derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların tedavisinde ve...

ZENİCETAM 500 mg film tablet
ZENİCETAM 500 mg film tablet

Ticari-Jenerik ismi: ZENİCETAM 500 mg film tablet Levetirasetam adlı etken maddeyi içinde bulundurur. ZENİCETAM 500 mg sırasıyla, Sinir Sistemi;...

Kapat