Nazofix Nazal Sprey

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Mometazon furoat monohidrat olan Nazofix Nazal Sprey, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların salınımını ve etkilerini azaltmaya yararlı bir preparattır. 2 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısının tedavisinde ve 18 yaş ve üzeri erişkinlerdeki burunda polip varlığı vakıalarında uygulanır.

Nazofix Nazal Sprey Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. 2 yaş ve üzeri çocuklar ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı olan alerjik nezlenin (saman nezlesi)  veya yıl boyu süren alerjik nezlenin belirtileri olan burunda tıkanma, kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısının tedavisinde ve 18 yaş ve üzeri erişkinlerdeki burunda polip varlığı vakıalarında uygulanır.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak, burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyon varsa veya gözlerde uçuk virüsü veya göz tansiyonu ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Bu ilacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla mücadele eden kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınmalısınız.
 6. İlacın gözünüze kaçmasından sakınınız. Şayet kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar ve benzeri bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal hekiminize bildiriniz
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 9. İlacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Nazofix Nazal Sprey’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar ve benzeri bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Mometazon furoat monohidrat
Ticari-Jenerik ismi:   Nazofix Nazal Sprey

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.