PLETAL 100 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Silostazol olan PLETAL 100 mg Tablet, kan damarlarının genişlemesini temin eder ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır. Kaslara kan akışının verimli olmamasına bağlı bacaklarda kramp ve  benzeri ağrılara neden olan dolaşım bozukluğu tedavisinde ve atardamarların tıkanması ile ilişkili bir rahatsızlık olan ağrısız yürüme mesafesinin arttırılması tedavisinde uygulanır.

PLETAL 100 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarının genişlemesini temin eder ve damarlarda pıhtılaşmaya aracılık eden trombositlerin (kan pulcuğu) aktivitesini azaltır.
 3. Şayet orta veya ileri derecede karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya ciddi böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa veya kanama probleminiz, kalp yetmezliğiniz, kalp atımlarınızın aşırı hızlandığı kalp ritm bozukluğunuz varsa veya  hamilelik şüphesi veya hamile iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Bu vakıalardan herhangi birine sahipseniz; kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet ciddi kalp hastalığınız veya kalp atım probleminiz varsa yada kan basıncı (tansiyon) ile ilgili bir hastalığınız veya diş çekimi de dahil herhangi bir ameliyat olma sorun varsa; kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 5. Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyiniz, suyunu içmeyiniz.
 6. Şayet yüksek kan basıncı için başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Kan basıncını ilave düşürme etkisi olabilir.
 7. 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. İlacın kullanımı baş dönmesine neden olabilir. Bu nedenle tedaviniz sırasında araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınmalısınız.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için bu ilacı kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

PLETAL 100 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına almanız gerekir. Kahvaltı ve akşam yemeğinden yarım saat önce veya 2 saat sonra alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, anormal dışkı, bulantı, kusma, karın ağrısı, aşırı gaz çıkarma, hazımsızlık, kalp atımlarında hızlanma, göğüs ağrısı, çarpıntı,  halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ayaklarda – ayak bileklerinde ve yüzde şişlik, deride döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Silostazol
Ticari-Jenerik ismi: PLETAL 100 mg Tablet

PLETAL 100 mg Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

pletal-100-mg-tablet-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.