Hipersar Plus Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Hidroklorotiyazit, Olmesartan medoksomil olan  Hipersar Plus Film Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı olup, Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

Hipersar Plus Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı ve idrar söktürücü bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliğine neden olabilir. Şayet halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla beraber mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 6. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz;  gut hastalığı, tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum ve sodyum düzeyinin düşük olması; hamilelik veya emzirme döneminde olma vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Bu ilacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir. Şayet bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 8. Şayet süt ve süt ürünlerini sindirmede bir probleminiz  varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şayet safra kanalmanız gerekir.a bir tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. Karaciğer ve böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, gut hastalığı, kandaki potasyum düzeyinin düşük veya yüksek olması, kan damarlarıyla alakalı rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, diyabet(şeker hastalığı), astım,  lupus veya sulfa ilaçlarına alerji ve benzeri rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 11. İlacın kullanımı sırasında kusma, ishal veya aşırı terleme nedeniyle vücutta su kaybı meydana geldiyse doktor ile görüşmelisiniz. İlacın kullanımıyla vücudun susuz kalması daha kolay olduğundan bu durum tansiyonun düşmesine ve  ciddi bir elektrolit dengesizliğine neden olabilir.
 12. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 13. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 14. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 15. Bu ilaç 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 16. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Hipersar Plus Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Nabız atışlarında düzensizlik, kalp atışlarında artış, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, yüksek ateş, bayılacakmış ve benzeri hissetme, tükürük bezlerinde şişlik ve ağrı, bulanık görme, nesnelerin sarı görünmesi, kansızlık(anemi), safra kesesi iltihabı,  pankreas iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan bulunması, ciltte ve gözlerde sarılık, baş dönmesi, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, sersemlik hali, güçsüzlük, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı veya akıntısı ve benzeri yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

 

 

Etken Maddesi:  Hidroklorotiyazit, Olmesartan medoksomil

Ticari-Jenerik ismi: Hipersar Plus Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.