GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi İnsülin glarjin olan GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem, kandaki şeker seviyesini düşürerek çalışan diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup, Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda görülen diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde uygulanır. İnsülinin uzun ve sürekli etki gösteren bir formudur.

GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yetişkinlerde ve 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda görülen diyabet (şeker hastalığı) tedavisinde uygulanır. İnsülinin uzun ve sürekli etki gösteren bir formudur.
 3. Sadece deri altına enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir.
 4. Şayet insüline alerji durumu varsa veya hipoglisemi (kan şekerinin normal seviyenin altında olması) durumu yaşıyorsanız; kullanmak sakıncalıdır.
 5. Kan şekerinizin aşırı düşmesine izin vermeyiniz. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün (hipoglisemi) belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtileri olan, artan susuzluk, iştah kaybı, mide bulantısı, uyuşukluk hali, ağız kuruluğu, kuru cilt ve idrar yapımından artış ve benzeri belirtilerden herhangi biri görüldüğünde kan şekeriniz yükseldiğinin göstergesidir.
 7. Kan şekeri seviyesini kontrol ediniz ve insülin dozlarını nasıl ayarlamanız gerektiğini doktorunuzdan öğrenmenizi öneriririz.
 8. Kullanmadan önce ağızdan alınan diyabet ilaçları da dahil olmak üzere diğer kullandığınız tüm ilaçların listesini hekiminize bildiriniz.
 9. Alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı şeker seviyesinin tehlikeli derecede düşmesine neden olur.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 11. Enjeksiyon kalemi veya kartuşu asla hiç kimse ile paylaşmayınız. Enjeksiyon kalemleri veya kartuşlar hepatit veya HIV (AIDS) hastalıklarının kişiden kişiye geçmesine neden olabilir.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Sadece deri altına enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon için en uygun bölgeler karın, uyluk, sol kolun ön kısmı veya kalça bölgeleridir. Enjeksiyon bölgesinde şişlik oluşumunu önlemek için, enjeksiyon yerini sürekli değiştiriniz. Enjeksiyon günde bir kez, günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Ancak her gün aynı saatte yapılmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı enjekte ettiğiniz yerde kaşıntı, kızarıklık veya şişme varsa hekiminize bildiriniz.

 

Etken Maddesi: İnsülin glarjin
Ticari-Jenerik ismi: GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem

GLARIN SC Kullanım İçin Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Kalem kısa ürün bilgisi

 

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.