ESMARA 40 mg Enterik Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Esomeprazol magnezyum olan ESMARA 40 mg Enterik Tablet, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. ESMARA, aşırı  mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı eşliğinde gelişen mide yanması ve kusma ve benzeri hastalık belirtilerinin tedavisinde ve  eroziv özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması ve ağrı)  tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; mide ve onikparmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak ispatlanmış) olan hastalarda kanamanın önlenmesinde ve hastalık belirtilerinin tedavisinde;  Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıalarda asit salgılanmasının engellenmesinde;  H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülser tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.

ESMARA 40 mg Enterik Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. ESMARA 40 mg, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür. Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır.
 3. ESMARA 40 mg‘ ın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya yiyecek kusma, siyah veya kanlı dışkı ve benzeri vakıalardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Şayet ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa; ESMARA 40 mg‘ ı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Şayet, Atazanavir içeren ilaçlardan (HIV iyileştirilmesi için) herhangi birini kullanıyorsanız, ESMARA 40 mg‘ ı  kullanmak sakıncalıdır.
 6. Göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Şayet göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme ve benzeri belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acil olarak hekiminize başvurun.
 7. İlacın 1 yıldan uzun süre kullanımı kalça, bilek veya omurga kırık riskini çok az da olsa arttırabilir. Şayet
  osteoporozunuz varsa veya kortikosteroid ahyorsamz; ESMARA 40 mg‘ ı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 8. Tedavi süresi esnasında, kanınızda magnezyum seviyesinde düşme olur.  Düşük  magnezyum seviyeleri, bitkinlik, istemsiz kas kasılmaları, oryantasyon bozukluğu,  baş dönmesi, kalp atış hızında artış şeklinde görülebilir. Şayet bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, hemen hekiminize danışmakta fayda vardır. Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum veya kalsiyum seviyelerinde de azalmaya yol açabilir.
  Doktorunuz sizin magnezyum seviyelerinizi izlemek için düzenli kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
 9. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ESMARA 40 mg‘ ı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 10. ESMARA 40 mg, 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ESMARA 40 mg Enterik Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Mide yanması ve kusma ve benzeri belirtilerin tedavisinde günlük önerilen doz: günde 1 defa ESMARA 20 mg tablettir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum
Ticari-Jenerik ismi: ESMARA 40 mg Enterik Kaplı Pellet Tablet

ESMARA 40 mg Enterik Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

ESMARA 40 mg Enterik Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.