DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Donepezil hidroklorür (10 mg), Memantin hidroklorür (10 mg) olan DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet,  beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirir. Bunama belirtisi olan kişilerin vücudunda genellikle asetilkolin adlı kimyasalın seviyesi düşüktür. Asetilkolin hafıza, düşünme ve akıl yürütme süreçleri için önemli bir kimyasaldır. Asetilkolin adlı kimyasalın parçalanıp bozulmasını engeller.  Beyinde bulunan sinirlere kan akışını hızlandırarak öğrenme ve hatırlama için önemli olan sinir sinyallerinin iletimini ve hafızayı geliştirir. Hafif ve orta şiddette Alzheimer (beyine giden mesaj sinyallerinde bozukluk olmasından dolayı hafıza kaybı) hastalığının neden olduğu  demansın (bunama) bulgu ve belirtilerinin iyileştirilmesinde uygulanır.

DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta şiddette Alzheimer (beyine giden mesaj sinyallerinde bozukluk olmasından dolayı hafıza kaybı) hastalığının neden olduğu  demansın (bunama) bulgu ve belirtilerinin iyileştirilmesinde uygulanır.
 3. Şayet epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıklarınız,  astım veya  tıkanmaya sebep olan akciğer hastalığınız, idrar yapma probleminiz, prostat büyümesi, kalpte iletim sorunları, kalp ritm bozukluğu hastalığınız, geçmişte yaşanan veya şu an var olan mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri veya   karaciğer hastalığı veya sarılık geçirdiyseniz, idrara çıkma problemi yaşıyorsanız veya  böbrek hastalığınız  var ise  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunu bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Herhangi bir ameliyat olma sorun var ise ameliyat olmadan belli bir süre önce ilacın alımını durdurmanız gereklidir. Cerrahınıza ameliyat öncesi bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz.
 5. Laktoz içermektedir. Şayet daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Tedavi sırasında alkol alınmamalıdır. Alkolün ilaçla beraber alınması, ilacın etkilerini değiştirebilir.
 7. İlaç alımına hastanın düzenli olarak ilaç alımını kontrol edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalıdır ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanmaya devam edilmelidir.
 8. 18 yaşından küçükler kullanmamalıdır. Yalnızca yetişkin hastalar içindir.
 9. Kullanımı, halsizlik, sersemlik ve kas kramplarına neden olabilir. Araç veya  makine kullanımı ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınılmalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acil olarak hekimi haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber gece yatmadan önce almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk, sersemlik hali, denge bozukluğu, halsizlik, idrar kaçırma, bulantı, kusma, ishal, kas krampları, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Donepezil hidroklorür, Memantin hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet

DONEPTIN 10 mg/10 mg Film Kaplı Tablet Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

DONEPTIN 10 mg 10 mg Film Kaplı Tablet Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.