COLCHICUM DISPERT Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Kolşisin olan COLCHICUM DISPERT Film Tablet, vücudun ürik asit kristallerine verdiği tepki şeklini değiştirerek  Gut  (damla hastalığı) ataklarını önlemek için kullanılan bir preparattır. Vücutta fazla ürik asit bulunması gut belirtilerine (ağrı, şişlik gibi) sebep olur. Bu ilaç gut (damla hastalığı) hastalığını kökten tedavi etmemekte veya  başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır.
Kısa süre içinde gelişen veya kronik gut hastalığı (damla hastalığı) ve Ailevi Akdeniz Hummasının (tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklem ağrısı nöbetleriyle belirgin kalıtımsal bir hastalık) önlenmesi ve tedavisinde;  Behçet hastalığı (ağızda ve cinsel bölgede ağrılı yaralar, gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren göz problemleri ve deride ağrılı ve büyük sivilceler, cilt altı bezeleri bulgularıyla seyreden bir hastalık) belirtilerinin tedavisinde uygulanır.

COLCHICUM DISPERT Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kısa süre içinde gelişen veya kronik gut hastalığı (damla hastalığı) ve Ailevi Akdeniz Hummasının önlenmesi ve tedavisinde; Behçet hastalığı belirtilerinin tedavisinde uygulanır.
 3. Düzenli bir biçimde kullanırsanız etkisini hemen fark edeceksiniz. Çünkü gut ataklarının sıklığı azalacaktır. Başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır. Gut iyileştirilmesi için hekimin reçete ettiği diğer gut ilaçlarını kullansanız bile bu ilacı  düzenli bir biçimde kullanmaya devam ediniz.
 4. Şayet  ciddi karaciğer veya  böbrek hastalığınız var ise veya ciddi mide ve bağırsak hastalığı, mide ülseri, kötü huylu kan hastalığınız veya size hemodiyaliz uygulanıyorsa veya hamile iseniz; kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kalp problemleri, spastik kolon hastalığı, mide veya bağırsak ülseriniz varsa veya yaşlı iseniz veya emziriyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce hekimi sorun hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 6. İlacın kullanımının durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmak için düzenli aralıklarla kan sayımı ve böbrek fonksiyonlarınızın test edilmesine gereksinim duyulabilir.
 7. Alkol kullanımından kaçınmalısınız. Alkol kandaki ürik asit seviyesini yükseltebilir ve mide problemleri riskini artırabilir.
 8. Hamilelerde bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.  Emzirme döneminde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

COLCHICUM DISPERT Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu yemek sırasında veya yemekten sonra tok karnına bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Kolşisin
Ticari-Jenerik ismi: COLCHICUM DISPERT Film Tablet

COLCHICUM DISPERT Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

colchicum-dispert-film-tablet-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.