Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Vareniklin tartarat  olan Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet, erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde kullanılan çok etkili bir preparattır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi ve benzeri keyif vermez. Sigara kullanan kişi sigarayı bırakmak için bir gün belirlemelidir. Belirlenen günden 1-2 hafta önce tedaviye başlanır. 2. haftada belirlediğiniz gün sigarayı bıraktığınız gündür.  Doktorunuzun önerdiği dozlarda tedavi 12 hafta sürer. 12. haftanın sonunda sigarayı problemsiz bir biçimde bırakmış hastalarda, günde 2 kez 1 mg Champix ile 12 haftalık ek tedavi uygulanması önerilmektedir.

 Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç nikotin maddesi içermemektedir.
 3. Ağır depresyondaki hastalarda  ve 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 4. Erişkinlerde sigara bağımlılığı (nikotin bağımlılığı) tedavisinde kullanılan çok etkili bir preparattır. Bu ilacı kullanırken sigara içme isteği azalır ve sigara içimi eskisi ve benzeri keyif vermez.
 5. Şayet böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 6. İlacın kalp ve damar sistemi üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler nedeniyle, daha önceden bilinen kalp-damar hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
 7. Şayet daha önce kendinizde ve ailenizde depresyon öyküsü  varsa veya panik bozukluk, şüphecilik ve benzeri anormal düşünce ve hayal bozukluğu, intihar girişimi veya düşüncesi var ise veya tedaviye başladıktan sonra bu belirtilerden herhangi biri görülürse bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Tedaviyi  aniden bırakmamalısınız. İlacın alımının aniden bırakılması, aşırı asabiyet, sigara içme isteği, depresyon ve uyku bozukluğuna neden olabileceğinden, hekimin belirlediği tedavi süresini dikkate almanız gerekir.
 9. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 Champix 1 mg 56 Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yemeklerden (bulantı ihtimaline karşı) sonra almanız gerekir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Genelde tedavi süresi 12 haftadır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Yorgunluk, uykusuzluk, iştah artışı, baş ağrısı, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, şişkinlik hissi, midede rahatsızlık, hazımsızlık, mide ve bağırsakta gaz,  anormal rüyalar ve benzeri yan etkiler görülebilir. Tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Vareniklin tartarat

Ticari-Jenerik ismi:  Champix  1 mg 56 Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.