Cardura Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Doksazosin mesilat olan Cardura Tablet, kan damarlarının gevşeyip genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür. Kan dolaşımını verimli hale getirir. Prostat ve idrar torbası kaslarını gevşeten güçlü bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve iyi huylu prostat büyümesi  ile ilgili bir preparattır.

Cardura Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarının gevşeyip genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürür. Kan dolaşımını verimli hale getirir. Prostat ve idrar torbası kaslarını gevşeten güçlü bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon ve iyi huylu prostat büyümesi  ile ilgili bir preparattır.
 3. İlacın kullanımı kan basıncını düşürdüğünden  bu durum  baş dönmesi ve bayılmaya sebebiyet verir. Baş dönmesi ve bayılma, özellikle ilacı ilk defa kullanıyorsanız veya ilacı tekrardan kullanmaya başladıysanız görülebilir. Bayılmayı önlemek  için ilacınızı yatarken almanız gerekir. İlacı kullanırken baş dönmesi hissediyorsanız ilacı yatarken almaya devam ediniz. İlk uyandığınızda baş dönmesi görülebilir, bunun için yataktan kalkarken veya doğrulurken yavaş hareket etmelisiniz.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat hastalığınızı ve tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.Yüksek tansiyon genellikle belirti göstermez.
 5. Şayet karaciğer hastası veya  prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Buna göre doz ayarlamaları ve testler yapılması gereklidir.
 6. Tedavi gördüğünüz süre içerisinde katarakt ameliyatı olma ve benzeri bir sorun var ise  bu ilacı kullandığınızı zaman geçirmeden cerrahınıza bildirmeniz gereklidir. Çünkü bu ilaç katarakt ameliyatı sırasında göz bebeğinizi etkileyebilir.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ile beraber alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 9. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.

Cardura Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, bayılma hissi, sersemlik hissi, 4-5 saat süren penis ereksiyonu, ellerde ve ayaklarda şişlik, kalp atışlarında hızlılık ve benzeri ciddi yan etkilerde derhal doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

 

 

laç Etken Maddesi:   Doksazosin mesilat

Ticari-Jenerik ismi: Cardura Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.