ANAFRANIL 10 mg Draje

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Klomipramin Hidroklorür olan ANAFRANIL 10 mg Draje, depresyon ve duygu durum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir preparattır. Erişkinlerde  görülen depresyonların (endojen, organik, psikojenik, kişilik bozuklukları ve kronik alkolizme eşlik eden depresyon dahil) tedavisinde; panik ataklar, fobiler, Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri, narkolepsiye eşlik eden katapleksi ve kronik ağrılı vakıaların tedavisinde; enürezis noktürna tedavisinde (sadece beş yaşından büyük hastalarda ve organik bir nedene bağlı olmayan vakıalarda) ve   çocuklar ve ergenlerde (10-17 yaş) Obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin tedavisinde uygulanır.

ANAFRANIL 10 mg Draje Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Depresyon ve duygu durum bozukluklarının tedavisinde kullanılan antidepresan bir preparattır.
 3. Çocuklarda ve ergenlerde ANAFRANİL’in değişik etiyolojilere ve semptomatolojilere sahip depresif vakıaların, fobilerin ve panik ataklarının, narkolepsiye eşlik eden katapleksinin veağrılı, kronik vakıaların tedavisindeki etkililik ve güvenliliği konusunda yeterli kanıtlar mevcut değildir. Bu nedenle ANAFRANİL’in çocuklarda ve ergenlerde söz konusu endikasyonlarda kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 4. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları hekiminize bildirmelisiniz.
 5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta sürecinde  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 6. Şayet, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, sara (epilepsi) nöbetleriniz, şizofreni hastalığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, prostata bağlı idrara çıkma güçlüğü veya tiroid bezinin normalden fazla çalışması,  sık sık kabızlık yaşıyorsanız veya  intahar düşüncesi varsa;  kullanmadan önce  mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  durumunuza göre doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacın kullanımı diş çürüğü riskini arttırabilen ağız kuruluğuna yol açabilir. Düzenli olarak dişlerinizi muayene ettiriniz.
 8. Şayet herhangi bir bir ameliyat olma sorun varsa veya diş iyileştirilmesi görmeniz gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınızı ameliyattan veya diş tedavisinden  belirli bir süre önce hekiminize veya diş hekimine   söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 9. Tedaviniz sürecinde doktorunuz ilacın yan etkilerini azaltmak amacıyla doz ayarlamaları yapabilir.  Doktorunuzla randevularınızı düzenli olarak takip  ediniz. Kalp fonksiyonlarınızın ve kan basıncınızın kontrolüne ve  kan testlerine gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Şayet yakın bir zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya ciddi bir kalp hastalığınız varsa veya son 14 içinde Monoamin oksidaz inhibitörü (MAO) olarak bilinen bir antidepresan türü kullandıysanız, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.
 11. Tedaviniz sürecinde alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol  ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerden kaçınmalısınız.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanımı tavsiye edilen bir ilaç değildir.

ANAFRANIL 10 mg Draje’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İştah artışı veya azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, sersemlik, uyuklama hali, hafıza bozukluğu, dikkat bozukluğu, tat duyusunda bozukluk, kas güçsüzlüğü, bulanık görme, kulak çınlaması, sıcak basması, esneme, yorgunluk, kilo artışı, bulantı, ağız kuruluğu, kabızlık, ishal, idrar yapma bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Klomipramin Hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: ANAFRANIL 10 mg Draje

ANAFRANIL 10 mg Draje Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

ANAFRANIL 10 mg Draje Yasal prospektüs bilgisi için ilaç firması sitesini incelemelisiniz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.