ZESTAT Oral Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Mirtazapin olan  ZESTAT Oral Solüsyon, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya  anksiyeteye neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. 18 yaşın üzerindeki hastalarda Majör depresif  bozukluğun (ağır ruhsal çöküntü hastalığı) tedavisinde uygulanır.

ZESTAT Oral Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Majör depresif  bozukluğun (ağır ruhsal   çöküntü hastalığı) tedavisinde uygulanır.
 3. MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının   intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta sürecinde  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 5. Şayet, karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya kan ile ilgili herhangi bir hastalığınız, kalp atışlarınızda düzensizlik, düşük tansiyon, şeker hastalığı,  sara (epilepsi) nöbetleriniz, manik depresyon, şizofreni hastalığınız, göz içi basıncının artma (glokom) durumu, prostata bağlı idrara çıkma güçlüğü, kalp ile ilgili ilaç kullanıyorsanız veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz; bu ilacı kullanmadan önce  mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için  doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız. 4 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, hekiminize danışmakta fayda vardır.
 7. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 8. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 9. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 10. Tedavi süresi esnasında  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. Yaşlı hastalarda, ilacın yan etkileri nedeniyle zarar görme olasılığı daha fazladır.
 12. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Tedaviniz süresinde alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

ZESTAT Oral Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı almadan önce çalkalayınız. Bir bardak suya hekimin önerdiği miktardaki dozu doz pompasıyla damlatıp, içiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku hali, uyuşukluk, iştah artışı ve kilo alma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Mirtazapin
Ticari-Jenerik ismi:  ZESTAT Oral Solüsyon

ZESTAT Oral Solüsyon Kullanma talimatı

ZESTAT Oral Solüsyon Kullanma talimatı

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.