Yomesan Çiğneme Tableti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Niklozamid olan Bu etken madde tenyalara karşı oldukça etkilidir. Vücudunuzda enfeksiyonlara neden olan çeşitli tenyaları öldürerek etki eder. Etkisiz hale gelen tenyalar kolay bir biçimde vücut tarafından parçalanır. Yomesan Çiğneme Tableti domuz, sığır, balık tenyaları ve benzeri çeşitli tenyaların ortaya çıkardığı enfeksiyonların tedavisinde uygulanır.

Yomesan Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. Etken maddesine (Niklozamid) alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
  2. Yomesan Çiğneme Tableti genellikle bir müshil ilacı ile verilir. Bunun sebebi tenyaların kolayca vücuttan atılımını sağlamak içindir.
  3. Doktorunuzun belirlediği süre zarfı boyunca ilacı kullanmaya özen gösteriniz. Durumunuzda iyileşme görülse dahi hekimin belirlediği tarihten önce bu ilacı kullanmayı bırakmamalısınız. Şayet ilacı bırakılması gerekenden daha erken bırakırsanız tekrar sorun kötüleşmeye başlayabilir.
  4. İlaç grip veya soğuk algınlığı ve benzeri vakıalara tedavi sunmamaktadır.
  5. İlaç kullanımı boyunca alkol almaktan kaçınmalısınız.
  6. Doktorunuz tersini söylemedikçe, 2 yaşından daha küçük çocuklara bu ilacı vermeyiniz.
  7. İlaç anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bu ilacı kullanmamalısınız.
  8. İlacın araç veya makine kullanımına ilişkin engel teşkil edecek bir belirtisi olmasa da üzerinizdeki etkisini görmeden araç veya makine kullanmanız tavsiye edilmez.

Yomesan Çiğneme Tableti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

İlacı hekiminiz nasıl reçete yazdıysa ona tam uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir. Lütfen tedavi süresi boyunca hekimin talimatlarının dışına çıkmamaya özen gösteriniz.

Yomesan Çiğneme Tableti’ni kahvaltıdan sonra alabilirsiniz. İlacı ağzınızda çiğnedikten sonra bir miktar su takviyesiyle yutmalısınız. Şayet bu ilacı bir çocuk alacaksa, ilacın tabletini bir bardak suda dağıttıktan ve karıştırdıktan sonra vermeniz tavsiye edilir.

Lütfen ilacı hekimin belirlediği süre zarfı boyunca kullanmaya özen gösteriniz. Aksi halde tam iyileşme sağlayamayabilirsiniz.

Şayet ilaçta doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız acil yardım almanız gerekir.

Yomesan Çiğneme Tableti’nin Olası Yan Etkileri:

Etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve dil, dudak, boğaz ve yüzde şişme ve benzeri vakıalarda acil yardım almanız gerekir.

İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır;

sırt ve baş ağrısı, ağızda kötü tat hissi, iştah kaybı, karın ağrısı veya ishal, iç bulantısı, kusma
İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

 

Etken Maddesi: Niklozamid
Ticari-Jenerik ismi: Yomesan Çiğneme Tableti

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.