Simelgat Plus Süspansiyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Magaldrat, Simetikon olan Simelgat Plus Süspansiyon, mide asidini gideren, gazın  vücuttan çıkışını kolaylaştıran bir preparattır.  Gastrit (mide mukozasının iltihabı), peptik ösofajit (yemek borusunun iltihabı), peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülser), hiyatal herni (midenin bir bölümünün diyaframdan göğüs boşluğuna fıtıklaşması)  gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen mide yanması, mide ekşimesi ve benzeri aşırı asit ve gaz birikimi rahatsızlıklarının tedavisi için uygulanır.

Simelgat Plus Süspansiyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Gastrit (mide mukozasının iltihabı), peptik ösofajit (yemek borusunun iltihabı), peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülser), hiyatal herni (midenin bir bölümünün diyaframdan göğüs boşluğuna fıtıklaşması)  gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen mide yanması, mide ekşimesi ve benzeri aşırı asit ve gaz birikimi rahatsızlıklarının tedavisi için uygulanır.
 3. 2 haftadan daha uzun süre kullanmak sakıncalıdır. Tedaviye başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse hatta daha da kötüye giderse hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa veya sitrat içeren ilaçlar alıyorsanız, apandisit,  Crohn hastalığı ve ülseratif kolit belirtileri (karın ağrısı, mide ağrısı, mide krampı, bulantı kusma gibi) varsa veya  kanınızda fosfat düzeyi düşükse bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. İştahsızlık, halsizlik ve kas güçsüzlüğünüz varsa hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 7. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

Simelgat Plus Süspansiyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır. Aç karnına veya  yemeklerden 2-3 saat sonra veya yatmadan hemen önce almanız gerekir. Günlük önerilen doz  öğünler arasında 3-4 defa ve yatmadan önce 1-2 ölçektir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Magaldrat, Simetikon

Ticari-Jenerik ismi: Simelgat Plus Süspansiyon

Simelgat Plus Süspansiyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

simelgat-plus-suspansiyon-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.