RIFADIN Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Rifampisin olan RIFADIN Kapsül, vücutta hastalığa sebep olan bakteriler ile savaşır ve  hastalığın kontrol altına alınmasında etkili rol oynar. Yeni, ilerlemiş, kronik veya ilaca dirençli vakıalarda dahil olmak üzere duyarlı bakterilerin neden olduğu tüberkülozun tüm türevlerinin tedavisinde ve lepra (cüzzam hastalığı) tedavisinde uygulanır.  Bu ilaç,  tüberküloz tedavisinde diğer antitüberküloz ilaçlardan en az biri el beraber ve lepra tedavisinde lepra ilaçlarından en az biri  ile beraber kullanılmalıdır. Tek başına kullanılamaz. Tüberküloz ve tüberkülozun tüm çeşitleri; lepra (cüzzam hastalığı); ilaca dirençli  ve ciddi stafilokok (deride meydana gelen mikroorganizmalar) enfeksiyonlar;  Meningokok (meningoki bakterisinin neden olduğu bir hastalık) taşıyıcıları iyileştirilmesi ve Bruselloz (Peynir) Hastalığı (brusella bakterisinin neden olduğu hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık);  grip (İnfluenzae) enfeksiyonu (A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon) ile ilgilidir.

RIFADIN Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yeni, ilerlemiş, kronik veya ilaca dirençli vakıalarda dahil olmak üzere duyarlı bakterilerin neden olduğu tüberkülozun tüm türevlerinin tedavisinde ve lepra (cüzzam hastalığı) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa veya safra yolu tıkanıklığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Bu ilacı, sarılık, gebeliğin özellikle ilk 3 ayında, yeni doğanlarda ve  emzirme dönemlerinde kullanmak sakıncalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerindeki muhtemel toksik etkileri nedeniyle tedavi öncesi ve tedaviniz sırasında mutlaka karaciğer fonksiyon testlerinizi yaptırınız.
 6. Şayet guatr ve hipotroid hastalığınız veya şeker hastalığınız varsa veya alkol kullanıyorsanız (alkolik), sarılık, depresif veya başka bir psikiyatrik hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 8. Bu ilacın kullanımıyla, idrarınız, dışkı, tükürük, balgam ve teriniz kırmızı-turuncu renkte olabilir.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı düşünüyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RIFADIN Kapsül‘ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir. .
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Bu ilaç, yemekten 30 dakika önce veya 2 saat sonra mide boş durumdayken alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, mide yanması, iştah kaybı, baş ağrısı, sersemlik, depresyon, eklem ağrısı ve benzeri yan etkiler görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Rifampisin

Ticari-Jenerik ismi: RIFADIN Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.