Luminaletten Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Fenobarbital olan Luminaletten Tablet, beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir preparattır. Grand mal epilepsi ve basit parsiyel nöbetlerinde görülen istem dışı kasılmaların önlenme ve  tedavisinde uygulanır.

Luminaletten Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir preparattır.
 3. Bu ilacı eğer hastalık nöbetleri iyileştirilmesi için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını  hekiminize sormadan aniden bırakmamalısınız.İlacın alımını aniden bırakmanız halinde halinde nöbetlerde  artış olabilir. İlacın kullanımını tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 4. Bu ilacı uykusuzluk iyileştirilmesi için kullanıyorsanız, 2 haftadan fazla kullanmak sakıncalıdır. İlacınızı sadece çok uykuya ihtiyacınız olduğu zaman almanız gerekir. ilacı aldıktan sonra hızlı bir biçimde uykuveyalabilirsiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken yaptığınız günlük aktiviteleri hatırlayamıyorsanız, ilacın alımını durdurup, bu durumu doktor ile acil olarak görüşmelisiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 7. Bu ilaç alışkanlık yapma özelliğine sahiptir. Sadece doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır, diğer kişilerle paylaşılmamalıdır. Özellikte hap kullanımı ve bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir.
 8. Şayet kontrol altına alınamayan ağrı durumu varsa veya  tıkanmaya sebep olan akciğer hastalığı; kalp kasında ağır harabiyet; aşırı hareket ve hareket fazlalığı; hepatik porfiri veya adrehnalin hormonunun çok düşük seviyede olma durumu; alkol uyku ilaçları veya ağrı kesiciler ile zehirlenme vakıalarından biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. nda dar açılı göz tansiyonu, prostat büyümesine bağlı idrar yapamama durumu ve alkol koması vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, böbrek üstü bezi bozukluğu; ağır astım, kronik tıkanmaya sebep olan akciğer hastalığı; bilinç bozukluğu: geçmişte yaşanan herhangi bir depresyon, ruh hastalığı ,intihar girişimi ve hap veya alkol bağımlılığı vakıalarından  herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 11. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 12. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini artırabilir.
 14. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Luminaletten Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu ılık su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Gözlerde, dudaklarda, gözlerde, dilde, yüzde, kollarda ve bacaklarda tike benzer istem dışı kas hareketleri;yüksek ateş veya boğaz ağrısı; kalp atışlarında yavaşlama; deri ve gözlerde sarılık; kolay kanama ve çürük oluşumu  gibi yan etkilerden biri veya bir kaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Fenobarbital

Ticari-Jenerik ismi: Luminaletten Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.