JANUVIA 100 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sitagliptin olan  JANUVIA 100 mg Film Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet )  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) : vücudun yeterli insülini salgılayamadığı ve üretilen insülinin vücutta gerektiği ve benzeri kullanılamadığı bir durumdur. Vücudunuz ayrıca çok fazla şeker (glukoz) yapabilir. Bu durum kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) ve benzeri ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Diyabet iyileştirilmesinin asıl amacı sizin kan şekerinizi normal seviyeye getirmektir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi diyabetin kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) ve benzeri komplikasyonlarını önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. JANUVIA Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) durumunda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile beraber kombine olarak ve tavsiye edilen diyet ve egzersiz ile beraber uygulanır. Tip 2 Diyabetli hastalarda, yemekten sonra vücuttaki insülin düzeyini düzenlemeye yardım eder ve vücut tarafından yapılan şeker miktarını düşürür. Kan şekerinin tehlikeli bir biçimde  düşmesine neden olmaz. Çünkü, kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.

JANUVIA 100 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa; kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. İnsüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (diyabet Tip 2)  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur.
 3. Şayet diyabetik ketoasidoz (yüksek kan şekeri, hızlı kilo kaybı, bulantı veya kusma ile seyreden bir durum) durumuna sahipseniz veya pankreas iltihabınız (pankreatit), safra taşınız, alkolizm veya yüksek yağ düzeyiniz
  varsa (trigliserid) veya Tip I Diyabetiniz varsa; kullanmadan önce hekiminize bilgi veriniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama ve benzeri vakıalar kan şekerinizin normalin altına düşmesine sebep olur. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gereklidir.
 5. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma vakıaları için yanınızda daima şeker veya şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Diyet ve egzersiz vücudunuzun kan şekerini daha verimli bir biçimde kullanmasına yardımcı olur. Tedavi süresi esnasında hekimin önerdiği diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı bir biçimde uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 7. Düzenli olarak atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 8. 18 yaşından küçüklerden kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

JANUVIA 100 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonu, kan şekeri düşüklüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Sitagliptin
Ticari-Jenerik ismi: JANUVIA 100 mg Film Tablet

JANUVIA 100 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

JANUVIA 100 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.