Combivir Film Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi Lamivudin, Zidovudin olan   Combivir Film Tablet, HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir.

Combivir Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 5. Hepatit B hastalğınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilaç vücudunuzda  enfeksiyonlarla  mücadele eden kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma sırasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 7. Şayet pankreas iltihaplanması, kaslarda poblem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 9. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

Combivir Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Lamivudin, Zidovudin

Ticari-Jenerik ismi: Combivir Film Tablet

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül
TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül

Kullanımı : Etken maddesi Tamsulosin hidroklorür olan TAMIDRA MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Kapsül, prostat ve mesane boynundaki düz kasları...

PANTPAS 40 mg GASTROREZİSTAN Enterik Tablet
PANTPAS 40 mg GASTROREZİSTAN Enterik Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Pantoprazol olan PANTPAS 40 mg GASTROREZİSTAN  Enterik Tablet,  midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır.  12 yaşın...

Kapat