DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Tolterodin olan DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet, idrara çıkma sıklığını/sıkışmayı azaltmaya yararlı ve sıkışmadan dolayı idrar kaçırma hastalığını tedavi eden bir preparattır. İdrar kesesindeki kasları gevşetir. Acil idrara çıkma dürtüsü, sık idrar yapma durumu ve idrar kaçırma ve benzeri belirtiler ile kendini gösteren aşırı aktif idrar kesesi (mesane) hastalığı olan hastaların tedavisinde uygulanır.

DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Acil idrara çıkma dürtüsü, sık idrar yapma durumu ve idrar kaçırma ve benzeri belirtiler ile kendini gösteren aşırı aktif idrar kesesi (mesane) hastalığı olan hastaların tedavisinde uygulanır.
 3. Tedavinin etkisini göstermesi 4 haftayı bulabilir.
 4. Kullandığınız bütün ilaçların listesini yanınızda bulundurunuz ve sizi tedavi eden hekiminize gösteriniz.
 5. Tedavi edilmemiş veya kontrol altına alınmamış dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) hastalığınız, idrar yapamama ve idrar kesesinde (mesanede) aşırı idrar toplanması durumu, çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis)hastalığı, ağır derecedeki ülseratif kolit hastalığı ve toksik megakolon rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet idrar kesesi (mesane) ağzında tıkanma, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, göz (glokom).tansiyonu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu öyküsü, idrar kesesi (mesane) ağzında tıkanma, mide fıtığı veya mide veya bağırsaklarda tıkanıklıkla ilgili bozukluk vakıalarından herhangi birisi var ise hekimi bilgilendirmeden kullanmak sakıncalıdır.
 7. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. Kullanımı baş dönmesi, uyku hali, halsizlik ve görmede bulanıklığa sebebiyet verebileceğinden araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek öncesi veya yemek sonrası alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, sersemlik, halsizlik, bulanık görme, ağız kuruluğu, ödem, çarpıntı, kabızlık, karın ağrısı, gaz, ishal, ağrılı veya zor idrara çıkma, mesaneyi boşaltamama yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi: Tolterodin

Ticari-Jenerik ismi:  DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet

DETRUSITOL 1 mg Film Kaplı Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

detrusitol-1-mg-film-kapli-tablet-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.