CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti

Kullanımı :

Etken maddesi Metilfenidat hidroklorür olan CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti, beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler. Merkezi sinir sistemini uyaran bir preparattır. CONCERTA,  beynin normalin altında çalışan belli bölgelerindeki aktiviteyi arttırır. Dikkatin (dikkat süresi), konsantrasyonun artırılması    ve dürtüsel davranışların azaltılmasına yardımcı olur.  6 -17 yaş arası çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde ve 18-65 arasındaki yetişkinlerde hiperaktivite bozukluğu- dikkat eksikliği (aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik-istekleri erteleyememe belirtilerinin görüldüğü bir sorundur ) rahatsızlığının tedavisinde uygulanır.

CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2.  6 -17 yaş arası çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde ve 18-65 arasındaki yetişkinlerde hiperaktivite bozukluğu- dikkat eksikliği (aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve dürtüsellik-istekleri erteleyememe belirtilerinin görüldüğü bir sorundur ) rahatsızlığının tedavisinde uygulanır.
 3. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB) olan çocuklar ve ergenlerde hareketsizce oturma güçlüğü ve dikkatini toplama güçlüğü görülür. Bunları başaramamaları, hastaların kendi hataları değildir. Çocuk ve ergenler bunları yapmak için çaba gösterir ancak, DEHB olduğunda, bunlar günlük yaşamda sorunlara neden olabilir. DEHB olan çocuklar ve ergenler, öğrenme ve ev ödevlerini yapmakta güçlük çekebilir.
  Evde, okulda veya başka yerlerde iyi davranmakta zorlanırlar. CONCERTA, çocuklarda ve ergenlerde bu   sorunların iyileştirilmesi için uygulanır.
 4. Hiperaktivite bozukluğudikkat eksikliği (DEHB), çocuklar veya ergenlerin zekasını etkilememektedir.
 5. Dar açılı glokom (göz içi basıncının artması) veya böbrek üstü bezi tümörü varsa veya iştahsızlık, tiroid problemi, yüksek tansiyon, kollarda ve bacaklarda ağrıya neden olan kan damarlarında daralma, kalp hastalığı, beyin damarları ile ilgili bir hastalık, şizofreni veya zihinsel sağlık problemleri varsa veya ruhsal çöküntü (depresyon) için “monoamin oksidaz inhibitörü” (MAO) diye adlandırılan bir ilaç kullanıyorsanız veya son 2 hafta içerisinde bir MAO aldıysanız, ; kullanmak sakıncalıdır.
 6. Reklam
 7. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri, yüksek tansiyon, kalple ilgili herhangi bir hastalığınız veya adet döneminde iseniz veya tikler veya kontrolsüz konuşma veya vücut hareketiniz varsa (Tourette hastalığı);  ilaç, uyuşturucu veya alkol bağımlılık geçmişiniz; halüsinasyon, parona, kuruntu, kendini suçlu hissetme, ruh hali  dalgalanması, saldırganlık, depresif ve suçlu hissetme, tedirgin,  kaygılı yada gergin hissetme vakıalarından herhangi birine sahipseniz; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu anlatınız.
 8. Doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Başka kişiler ile paylaşmayınız.
 9. Tedavi süresi esnasında kesinlikle alkol tüketmeyiniz. Alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. Reklam
 12. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber her gün 1 kez sabahları almanız gerekir. Sabahları alındığında etkisi o günün akşamına kadar sürer.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, gergin hissetme, uykuveyalma güçlüğü, kalp atışlarında düzensizlik, değişken ruh hali veya kişilikte değişiklikler yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Metilfenidat hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi: CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti

CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

CONCERTA 27 mg Kontrollü Salım Tableti Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
WELRIS 2 mg Film Tablet
WELRIS 2 mg Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Risperidon olan WELRIS 2 mg Film Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir...

GE-ORAL Rehidratasyon Tozu
GE-ORAL Rehidratasyon Tozu

Kullanımı: Etken maddesi  Sodyum klorür, Trisodyum sitrat, Potasyum klorür, Glukoz olan GE-ORAL Rehidratasyon Tozu, bebeklerde ve çocuklarda görülen ishalde vücuttan...

Kapat