TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi İmipenem Monohidrat, Silastatin Sodyum olan TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon, duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, bronşit, zatürre, farenjit, bademcik iltihabı gibi); orta kulak iltihabı; deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi); safra yolu enfeksiyonları; kemik ve eklem enfeksiyonları; genital bölgedeki enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonlarını (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı);  kalp zarının iltihabı; ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyon oluşmasının önlenmesi; septisemi (kanda enfeksiyon oluşma durumu) hastalığı ile ilgili bir preparattır. Bazen diğer antibiyotiklere ilave olarak da uygulanabilir.

TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonların (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir.
 3. Antibiyotik ilaçlara alerji durumu var ise bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 5. -Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, beyin hastalığı veya geçmişte kriz veya nöbet geçirdiyseniz  veya bağırsak sorunlarınız varsa, karın boşluğu diyalizi (karın boşluğunun temizlenmesi işlemi) veya kan diyalizi (kanın temizlenmesi işlemi) oluyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize anlatınız. İlacınızı güvenli bir  biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacı kullanırken iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla tedavi edilmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken bu ilacın kullanımı, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde de kullanmak sakıncalıdır, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç toplardamar içine  uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı ve sulu ishal, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş, titreme, nöbet, ellerde ve ayaklarda uyuşma, hızlı ve düzensiz kalp atışları, idrara çok az çıkma veya hiç çıkamama, sarılık (deride ve gözlerde sararma belirtileri), deride döküntü ve kaşıntı ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, tıbbi yardım için acil olarak hekiminize  müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: İmipenem Monohidrat, Silastatin Sodyum

Ticari-Jenerik ismi: TIENAM 500 mg IV Enjektabl Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.