Nerisona C Krem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Diflukortolon valerat, Klorkinaldol olan Nerisona C Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı ve mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Ek olarak kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de mevcuttur. Saç, deri ve tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonu (tinea),  iltihaplı deri enfeksiyonlarında görülen mantar ve bakterilere karşı koruyucu olarak, el ayasında ve ayak tabanında görülen bakteri kökenli içi irin dolu kabarcıklarla belirgin bölgesel cilt enfeksiyonu (bakterid), bakteri ve mantar kökenli egzama, varisler ile ilgili egzama; metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla ayırt edilen deri iltihabı (diskoid egzama); deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı(unna hastalığı);  sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden meydana gelen bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve seyrek olarak da iç organlarda görülen mantar hastalıkları(kutanöz kandidiyazis); kırmızı-kahverengi lekelerle belirgin koltuk altlarında, uylukların iç taraflarında ortaya çıkan bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde uygulanır.

 

Nerisona C Krem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmaya yararlı bir kremdir.  Ek olarak kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de mevcuttur.
 3. İlacı yüz, göz kenarlarına veya vücudun kıvrımlı yerleri veya ince cilt bölgelerine uygulamayınız.  İlacı yüzünüze uygulamanız halinde gözünüze temastan kaçınmalısınız.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Şayet bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 6. İlacı gözlerinize ve ağzınıza temastan kaçınmalısınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 8. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez veya daha kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 9. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 10. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar.
 11. Şayet herhangi bir ilaca karşı alerji durumu veya herhangi bir tür cilt enfeksiyonunuz varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 12. Şayet virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresinde kırmızı kabarcıklarla belirgin iltihabi bir deri hastalığı, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Nerisona C Krem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. İlacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı, kızarıklık, yanma ve kabartı seyrek görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Diflukortolon valerat, Klorkinaldol
Ticari-Jenerik ismi:   Nerisona C Krem

Nerisona C Krem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Nerisona-C-Krem-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.