ZOLEXOL Krem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Oksikonazol nitrat olan ZOLEXOL Krem, mantarların hücre zarında yapısal ve işlevsel bozulmalara sebep olurak çalışan bir mantar ilacı olup,  Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. El ve ayak parmak aralarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar enfeksiyonu (tinea kruris);  el, ayak ve kasık bölgeleri dışında kalan tüm kılsız deride ortaya çıkan, en sık boyun, gövde, kol ve bacaklarda görülen mantar enfeksiyonu( tinea corporis ); başın saçlı kısımlarında, dış genital organlarda ve kıvrımlı cilt bölgelerinde görülen mantar enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır. Ek olarak sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden meydana gelen cilt döküntüsü (pitriyazis versikolor) tedavisinde de uygulanır.

ZOLEXOL Krem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyen bir preparattır.
 3. Diğer topikal ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 4. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 6. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 9. Şayet ilacı yüzünüze uygulayacaksanız, gözünüze temas ettirmeyiniz.
 10. Genital bölgedeki mantar iyileştirilmesine, önce ilacın krem formu ile başlanmalı ve sprey formu ile devam edilmelidir.
 11. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız
 12. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı ve benzeri vakıalardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 13. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta (atlet ayağı için 4 hafta) içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse veya daha da kötüleşirse derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 14. Mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine günde 1 veya 2 defa uygulayınız. Hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla, ayakta meydana gelen mantar tedavisinde 1 ay ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen mantar tedavisinde 2 hafta süreyle kullanmaya devam ediniz.
 15. Tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde günde 1 defa uygulanmalıdır.
 16. İlacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Kaza ile bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi bol su ile yıkayınız.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

ZOLEXOL Krem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Kremi parmakla hafifçe ovuşturarak sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için düzenli biçimde ve yeterli sürede kullanınız.
 3. Mantar hastalığından etkilenen bölge ve çevresine günde 1 veya 2 defa uygulayınız. Hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla, ayakta meydana gelen mantar tedavisinde 1 ay ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen mantar tedavisinde 2 hafta süreyle kullanmaya devam ediniz.
 4. Tinea (pityriasis) versicolor tedavisinde günde 1 defa uygulanmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı ve benzeri vakıalardan herhangi biri görüldüğünde, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı ve yanma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Oksikonazol nitrat
Ticari-Jenerik ismi:  ZOLEXOL Krem

ZOLEXOL Krem  Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

ZOLEXOL Krem Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.