Zocor Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Simvastatin olan Zocor Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir preparattır. Yüksek kolesterol tedavisinde uygulanır.

Zocor Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir preparattır. Yüksek kolesterol tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, düşük tiroid veya herhangi bir kas hastalığınız veya kan hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine neden olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali veya koyu renkli idrar vakıalarından herhangi birine sahipseniz acil olarak hekimi aramalısınız.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, ilaç iyileştirilmesi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 6. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilaçla beraber alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 7. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gereklidir.
 8. Bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Zocor Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kas ağrısı, kaslarda güçsüzlük, yüksek ateş, grip belirtileri, koyu renkli idrar ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Simvastatin

Ticari-Jenerik ismi: Zocor Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.