Ziagen Film Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi Abakavir sülfat olan Ziagen Film Tablet, HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu iyileştirilmesi ile ilgilidir.

Ziagen Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 4. Şayet ilacın kullanımı sırasında, yüksek ateş, kurdeşen, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, ishal, vücutta ağrı, öksürük, nefes darlığı ve benzeri alerjik reaksiyon belirtileri görülürse, ilacın kullanımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. Bu ilacın kullanımının karaciğer üzerinde ağır ve ölümcül etkileri mevcuttur. Şayet ilacın kullanımı sırasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) ve benzeri karaciğer hastalığı belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.
 7. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 8. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 10. Tedaviniz sürecinde alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
 11. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

Ziagen Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Şayet ilacın kullanımı sırasında, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) ve benzeri karaciğer hastalığı belirtileri ve yüksek ateş, kurdeşen, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, ishal, vücutta ağrı, öksürük, nefes darlığı ve benzeri alerjik reaksiyon belirtilerin herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Abakavir sülfat

Ticari-Jenerik ismi: Ziagen Film Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
LATROST Göz Damlası
LATROST Göz Damlası

Kullanımı : Etken maddesi  Latanoprost olan LATROST Göz Damlası,  gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz...

Reakt Film Kaplı Tablet
Reakt Film Kaplı Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Rosuvastatin kalsiyum olan Reakt Film Kaplı Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kolesterol düşürücü bir preparattır....

Kapat