ZALAIN Vajinal Supozituar

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sertakonozol Nitrat olan ZALAIN Vajinal Supozituar, vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir preparattır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

ZALAIN Vajinal Supozituar Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vajinal bölgede mantarların çoğalmalarını, büyümelerini engelleyen bir preparattır. Vajinadaki akut (kısa süre içinde gelişen) ve kronik mantar enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.
 3. Tedavi başladıktan sonra 2 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse veya daha da kötüleşirse derhal hekiminize başvurmalısınız.
 4. Doktor tarafından teşhis edilmemiş cilt hastalıklarında kullanmak sakıncalıdır.
 5. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 6. İlacın göz,burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız.
 7. Tedavi sırasında cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.
 8. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdırlar.
 9. Adet döneminde tedavi kesilmemelidir.
 10. Tedavi sürecinde ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 11. Bu ilacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya neden olabilir. Bu yüzden bu ilaçla prezervatifin temasından kaçınmalısınız.
 12. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile hekimin verdiği kullanma süresini dikkate almak zorundasınız. Adet döneminizde dahil olmak üzere reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ZALAIN Vajinal Supozituar’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa, o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Fitil olarak hazırlanan ilacınızı  gece yatmadan önce tercihen yatar pozisyonda vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Klinik belirtiler devam ettiği takdirde, ikinci bir vajinal supozituvar 7 gün sonra tekrar uygulanmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın uygulandığı bölgede kaşıntı, tahriş ve yanma hissi ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Sertakonozol Nitrat

Ticari-Jenerik ismi: ZALAIN Vajinal Supozituar

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.