XENDRO 5 mg/100 ml IV inf. için çöz. içeren flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?  : XENDRO IV flakonun aktif maddesi Zoledronik asit olan ve bu madde aşağıdaki vakıaların tedavisinde etki gösterir. 1-Osteoporozu olan postmenopozal (menopoz sonrası) kadın ve erkeklerde vertebra(omur) ve vertebra dışı kırık oluşumlarını önlemede endikedir. 2-Paget hastalığı tedavisinde ve osteoporoza bağlı kalça kırığı sonrası yeni klinik kırıkları önlemede endikedir. 3-Oral yoldan veya enjeksiyon şeklinde glukokortikoid (böbrek üstü bezinden salgılanan steroid yapıda bir hormon) iyileştirilmesine başlanan veya iyileştirilmesi devam eden ve tedavinin 12 aydan daha uzun süre devam etmesi beklenen (örneğin. Romatizma hastalıkları, tip 1 diyabette dahil bazı hormonal hastalıklar, iltihaplı bağırsak hastalığı Crohn ve ülseratif kolit, KOAH- kronik obstrüktif akciğer …

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ilaçların yüzde ellisinden çoğu uygun olmayan biçimde reçete edilmekte veya sağlanmakta veyahut satılmaktadır. Hastaların %50’si de ilaçlarını doğru bir biçimde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu ve benzeri ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına veya uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi masraflarının artmasına neden olur.

Bu nedenle insanların kendi başına gereksiz kullanımlarını engellemek ve ilaç ısrafını önlemek adına bu ilaç hakkındaki tüm bilgileri vermekten kaçındığımızı, ilaç içeriklerinin, üreticisinin değişebilmesi veya Sağlık bakanlığınca geri çekme uygulamaları ile eşgüdümü sağlamak için bu ilaca ilişkin güncel bilgiyi ilaç üreticisi firmadan edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Kullananlar veya kullanmak isteyenler neye iyi gelir hakkındaki yorumları aşağıda paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.