VOLEFLOK 500 mg Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   Levofloksasin olan VOLEFLOK 500 mg  Flakon, vücuttaki bakterilerle mücadele eden antibiyotik bir preparattır. Solunum yolu (bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonları;  bakterilerin neden olduğu yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının akut iltihabı (sinüzit); havaya karışmış şarbon mikrobuna maruz kalma durumu;  prostat iltihabı, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları (böbrek iltihaplanması ve idrar yolu iltihabı gibi);  deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.

VOLEFLOK 500 mg  Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa; kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu (bronşit, toplum kökenli zatürre, hastane kaynaklı zatürre gibi) enfeksiyonları;  bakterilerin neden olduğu yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının akut iltihabı (sinüzit); havaya karışmış şarbon mikrobuna maruz kalma durumu;  prostat iltihabı, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları (böbrek iltihaplanması ve idrar yolu iltihabı gibi);  deri ve yumuşak doku (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihabı gibi) enfeksiyonlarının tedavisinde uygulanır.
 3. Gelişmekte olan kıkırdak dokusuna zarar verme riski nedeniyle çocuklarda, büyümesi devam eden ergenlerde, hamilelik sırasında ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır.
 4. Sara hastasıysanız veya daha önce antibiyotik kullanımına bağlı tendon hastalığı yaşadıysanız; kullanmak sakıncalıdır.
 5. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Tedavi süresi esnasında ve tedaviniz bittikten sonraki 48 saat sürecinde güneş ışınlarından ve solaryum ve benzeri yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 6. Şayet  geçmişte antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyon, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, siroz, ciddi akciğer enfeksiyonu, inme veya diğer beyin yaralanmalarına bağlı beyin hasarı, kalp yetmezliği, kalp krizi öyküsü, psikolojik rahatsızlık, diyabet (şeker hastalığı), eklemlerinizde problemler, kanda potasyum seviyesinin düşük olması, myastenia gravis (çizgili kas zayıflığı) hastalığı,  kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu, epilepsi (sara)  vakıalarından herhangi birine sahipseniz;  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Tedavi süresi esnasında eklemlerinizin herhangi birinde ani gelişen ağrı, hassasiyet, hareket problemleri ve şişme olursa ilacın kullanımını durdurup acil olarak doktorunuzdan yardım isteyiniz.
 8. İlacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Tedavi süresi esnasında ve tedaviniz bittikten sonraki 48 saat sürecinde güneş ışınlarından ve solaryum ve benzeri yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 10. 18 yaşın altındaki ergenlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmaz.

VOLEFLOK 500 mg  Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Damar içine uygulanır. İlacın uygulaması hastane veya klinik ortamda yapılması gereklidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, sersemlik, uykusuzluk, karaciğer enzimlerinde yükselme, kan damarı iltihabı (flebit), çözeltinin damar içine uygulandığı bölgede kızarıklık, ağrı, hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Levofloksasin
Ticari-Jenerik ismi: VOLEFLOK 500 mg  Flakon

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.