VİLATİN 50 mg tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Vildagliptin isimli etken maddeyi içinde bulunduran bu ilaç, ağız yoluyla alınan ve kandaki şeker seviyesini düşürmeye yardımcı olan bir diyabet (şeker hastalığı) ilacı olup, Pankreasın ürettiği  insülinin salgılanmasını arttırır. Kan şekeri seviyelerinin tek başına diyet, fiziksel egzersiz veya kilo kaybıyla yeterli derecede kontrol edilemediği tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) olgularında VİLATİN tablet kullanılmaktadır. Hekimin gerekli görmesi halinde bu ilaç, insülinle ve ağızdan alınan diğer diyabet ilaçlarıyla beraber uygulanabilir.    VİLATİN tablet Kullananlar için Uyarılar : İlacın içindeki etken maddeye veya ilacın diğer bileşenlerine karşı daha önceleri alerji durumu yaşadıysanız; tekrar aynı sıkıntılarla karşılaşmamanız için bu ilaçla

VİLATİN 50 mg tablet neye iyi gelir?.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ilaçların yüzde ellisinden çoğu uygun olmayan biçimde reçete edilmekte veya sağlanmakta veyahut satılmaktadır. Hastaların %50’si de ilaçlarını doğru bir biçimde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu ve benzeri ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına veya uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi masraflarının artmasına neden olur.

Bu nedenle insanların kendi başına gereksiz kullanımlarını engellemek ve ilaç ısrafını önlemek adına bu ilaç hakkındaki tüm bilgileri vermekten kaçındığımızı, ilaç içeriklerinin, üreticisinin değişebilmesi veya Sağlık bakanlığınca geri çekme uygulamaları ile eşgüdümü sağlamak için bu ilaca ilişkin güncel bilgiyi ilaç üreticisi firmadan edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Kullananlar veya kullanmak isteyenler neye iyi gelir hakkındaki yorumları aşağıda paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.