Vegabon Plus D Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Alendronat sodyum, Kolekalsiferol olan  Vegabon Plus D Tablet, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir preparattır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve yaşlı erkeklerde meydana gelen kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi iyileştirilmesi ve D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olma vakıalarında uygulanır.

Vegabon Plus D Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve yaşlı erkeklerde meydana gelen kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi iyileştirilmesi ve D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olma vakıalarında uygulanır.
 3. Şayet yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa veya kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise veya ileri derecede böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacı kullanan bazı kişilerde çene kemik kaybı diğer adıyla çene osteonekrozu meydana gelmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Şayet kanser hastasıysanız veya kemoterapi, radyasyon veya steroid iyileştirilmesi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme riski daha yüksektir.
 5. İlacı sabah aç karnına almanız gerekir.. İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Şayet en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler meydana çıkarabilir.
 7. Şayet kanınızda kalsiyum seviyesi düşükse, midede   ülser,  on iki parmak bağırsağı hastalığı, sindirim kanalında emilim bozukluğu,kanser hastalığı, böbrek hastalığı, mineral eksikliği, kemoterapi veya radyoterapi görüyorsanız  veya  yutmada güçlük ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın su harici diğer yiyecek ve içeceklerle beraber alınması ilacın etkisini azaltmaktadır.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Vegabon Plus D Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı ve benzeri şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Alendronat sodyum, Kolekalsiferol

Ticari-Jenerik ismi: Vegabon Plus D Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.